Välkommen till en exklusiv dessertkurs med Josefine Pagander – Head Pastry Chef på Gothia Towers och medlem i Svenska Kocklandslaget. Under kursen delar hon med sig av sina bästa tekniker och tips som hjälper dig att skapa desserter på toppnivå.

    Kursens innehåll: I den här kursen fokuserar vi på att skapa desserter i mångfald – från klassiska upplägg till kreativa variationer. Vi arbetar delvis med färdiga desserter och visar hur du kan dekorera och komplettera med olika element för att ge varje skapelse en unik känsla. Målet är att ge dig verktygen för att höja presentationen och skapa desserter som imponerar både visuellt och smakmässigt.

    Kursen riktar sig till dig som är yrkesverksam kock eller konditor.

    Språk: Svenska

    När: 17-18 februari 2026

    Var: Werners Gourmetservice, Kämpagatan 3 Skara.

    Pris: 5 995 kr, Cercle V 4995 kr (pris är exkl. moms).

    Kursmaterial, boende, luncher samt middag ingår i kurskostnaden och bokas av Werners.

    Antal deltagare: 12 personer per kurstillfälle, max 1 person per företag.

    Anmälan och eventuella frågor: education@wgs.se
    Skriv namn, arbetsplats, kontaktuppgifter samt eventuella allergier vid anmälan.

    OBS! Anmälan sker senast 6 februari. Vid sent avhopp debiteras 1 000 kr. Anmälan är bindande.
    Avbokning ska göras minst fem arbetsdagar innan kurstillfället för att undvika debitering.

    JOSEFINE PAGANDER är en av Sveriges mest meriterade konditorer med en imponerande karriär inom tävlingskonditori. Hon vann Årets Konditor 2022, har tävlat i Svenska Konditorlandslaget 2021–2024 och tog en stark fjärdeplats i EM 2024. Redan som ung visade hon sin talang genom att vinna SM Unga Bagare 2020 och representera Sverige i Juniorbagarlandslaget. På Gothia Towers skapar hon desserter för allt från små sällskap till banketter med över 5 000 gäster – alltid med passion, precision och kreativitet.